Konuburada  
Forum Volta

 

Ana Sayfa

Portal Oyunlar Video vBulletin Grafik Bize Ulaşın Facebook Sayfamız counter-strikeGoogle
 
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Müzik Çalar Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Sponsor Reklam Alanı

CevaplaCevapla
 
Seçenekler Arama Stil
Alt 13 Mayıs 2011, 02:58   #1
FeC!
Kültür-Sanat mod.
FeC! Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: 09 Mayıs 2011
Üye Bilgileri / Aç
FeC! isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Lightbulb Mermiler

Mermilerdeki gelişme

İlk mermi (1575): Merminin ilk şekli bugünkü mermilerle pek az benzerlik göstermiştir. Temel olarak, mermi çekirdeği ve yeterli ölçüde barutu içeren bir kâğıt paket şeklinde kullanılmıştır. Bu sistemin avantajı, ateşli silahı doldurmada çabukluk sağlanmış olması ve taşıma işlemi esnasında barut kaybının önlenmesiydi. Daha iyi vuruş gücü ve etkinlik elde etmek için küresel mermi modern mermilere benzeyecek şekilde uzatılarak ağırlık ve vuruş gücü arttırılmıştır.

Vurma sistemi (1807): Bu sistemi bir İskoç papazı olan Alexander J.Forsyth geliştirmiştir. Bu sistemde patlama özelliği taşıyan bileşikler ince parçalar haline getirilir ve bunlara çarpan bir horoz, bu bileşikleri patlatarak barutu ateşlerdi.

Çarpma kapsülü (1814): Philadelphia’lı Joshua Shaw, Forsyth prensiplerini kullanarak çarpma kapsülünü geliştirmiştir. Bu kapsülde patlayıcı bir bileşik bulunuyordu. Bu sistem dolma tüfekler için en çok kullanılan ateşleme sistemi olmuştur.

İğne vuruşu ile ateşlenen mermi (1836): Bu tip mermi Fransa’da Lefaucheux tarafından geliştirilmiştir. Çıkıntılı bir iğne, buna çarpan horoz etkisiyle ateşleme karışımının olduğu kısma girerek, kovanda ateşlemeyi sağlardı. Bu tip mermi, mermi çekirdeği, barut ve ateşleyicinin hepsini bir tek mermide taşıyan ilk mermi modeli olmuştur.


Çevresel vuruşlu mermi (1845): Fransa’da Flobert tarafından geliştirilmiştir. Bu kovanda ilk ateşleyici bileşiği, merminin arka bölümünde ve çevresinde boş olarak düzenlenmiş kenar kısmına konur. Ateşleme iğnesi veya horozun bu bölüme çarpması sonucunda barutun ateşlenmesi sağlanırdı.

Merkezi vuruşlu mermi (1858): Bu mermi türünü Morse geliştirmiştir. Ateşleyici taşıyan kapsül merminin arka bölümünde yer alır. Bu kapsüle iğnenin çarpması sonucu kapsül içindeki ateşleyici, barutun ateşlenmesini sağlar. Gerek çevresel vuruşlu mermiler, gerekse merkezi vuruşlu mermiler bugün modern silahların standardı olarak kullanılmaktadırlar.

Çaplar

Tüm ateşili silahlar da silah çaplarına kalibre (Cal.) denir. Silah çapları Metrik Kalibrasyon, Anglo-Amerikan Kalibrasyon ve Nato Kalibrasyon sistemleri denilen üç ayrı sistemde ölçülür.
Metrik Kalibrasyon sisteminde silahın ateşlediği mermi çapı ve kovan boyu milimeter cinsinden ifade edilir. Bu sistemde Tabanca ve Tüfek fişeklerinin ifadesi hep aynı sistemle yapılır. (Örnek: 9x19mm Parabellum, 7,65x21mm Parabellum, 9x21 mm, 7,62x31 mm, 7x57R mm, 8x57 mm, 8x57JRS mm, 9.3x74R mm, vb.) Bu kalibrasyon sisteminin notasyonu şu şekilde ifade edilir. Önce mermi çekirdeğinin çapı milimetre cinsinden yazılır, sonra 'x' harfi konulur, Kovan boyu milimetre cinsinden yazılarak fişek ifade edilmiş olur. (Örneğin: 9x19 fişeğinin açılımı şu anlama gelir. Mermi çapı 9mm, Kovan boyu 19mm) Bazı fişekler standart fişeklerden farklılık gösterir. Bu durumda Söz konusu farklılığı ifade etmek için kalibrasyon sonuna bazı harfler ilave edilir. Örneğin:7x57 fişeği 7mm çekirdek çapı, 57mm kovan boyu anlamına gelir. Ayrıca 7x57R fişeği mevcuttur. Bu fişek standart 7x57 fişeğinden biraz farklıdır. Sonundaki 'R' harfi fişeğin tabanında bulunan tırnak yuvasının(Rim) içe doğru çevresel kanal şeklinde değil, Dışa doğru çevresel tırnak şeklinde olduğunu ifade eder. Bu kalibrasyon sisteminde kullanılan bazı harfler ve anlamlarını kısaca aşağıdaki gibi özetliyebiliriz:

J Harfi: Almanca 'Jinfanter' kelimesinden gelmektedir. Fişeğin Piyade dolumu olduğunu ifade eder. Yani piyade tüfeğinin üzerinde bulunan standart gez ile metraj ayarı ve sapma ayarı ile rahatlıkla hedef vurulabiceğini ifade eder. Normalde piyasada değişik gramajda çeğirdeği ve barut yükü olan aynı kalibrede bir çok fişek mevcuttur. Bu fişeklerin ateşlediği mermi çekirdekleri hep değişik atış yörüngeleri çizerler. Örneğin gramajı yüksek çekirdeklere yerçekimi kuvveti fazla etki ettiği için atış mesafesi uzadikça daha çok nişan alınan noktanın altına isabet eder; ya da gramajı hafif olan çekirdekler rüzgardan dolayı daha fazla yatay sapma gösterir. Bu durumu standart altına almak daha basit atış olanağı sağlar ve askerlerin cephede daha kolay metraj ayarı yapmasına olanak sunar.

I Harfi: 'International' harfinin kısaltmasıdır. Uluslararası piyasada en çok satılan standart dolumu ifade eder.

S Harfi: Almanca 'Spitzer' kelimesinden gelmektedir. Mermi çekirdeğinin sivri burunlu olduğunu ifade eder.

SE Harfi: Fransızca 'Sportive Enternational' kelimesinden gelmektedir. Söz konusu kalibredeki fişeğin uluslararası atış müsabakalarında kullanıldığını ifade eder. (Ör: 6.5x55SE )
Kalibre cinsinden ifade edilenler 22 Cal, 30 Cal, 38 Cal, 45 Cal, .338 Cal, .50 Cal.
Kalibreyle (Cal.) ifade edilenlerin kaç milimetreye eşdeğer olduklarını hesaplamak için belirli bir kalibreyi 0,254 ile çarpmak yeterlidir(çünkü cal. inç cinsinden ölçülür)[1]. Örnek: 38 kalibrenin kaç mm’ye eşdeğer olduğunu anlamak istersek;

38 x 0,254 = 9,652 mm buluruz.

Kalibre (cal.) cinsi amerikada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır ve onun için de ilk amerikan sliahlar hep cal. cinsinden beyan edildiğinden dolayı toplu tabanca gibi amerikada rağmbetin fazla olduğu silahlar cal. cinsinden beyan edilir. (örn. .357 mag.) ayrıca amerikanın ikinci dünya savaşı ve sonrasında Glockları alana kadar ordusunda yaygın olarak kullandığı efsanevi Colt 1911 tabancası da .45 cal.'dir ve .45 cal. denince .45 ACP yani 0.45 inç Automatic Colt Pistol mermisi kastedilir. bu sistemde her kalibrenin en ünlü fişek tipi o kalibre olarak beyan edilir veya örneğin 50 cal. denince tüfeklerde .50 BMG ve tabancalarda .50 AE kastedilmektedir.

NATO ülkeleri savunma yardımı amaçlı standart mermiler(NATO standardı) kullanan silahlarla donatılmışlardır. örneğin MKE tarafından üretimine başlanan Mehmetçik-1 piyade tüfeği 5.56 x 45 mmNATO mermisi kullanmaktadır. söz konusu mermi tüm NATO ülkelerinde yaygın olarak kullanılan M-16/Car-15, M-4 Carabina, G-36, Styer AUG, FAMAS ve SA-80 gibi silahlarda da kullanılmaktadır. NATO STANAG standardına göre üretilen bu mermilerle kalmayıp artık yeni hizmete girmeye başlayan piyade tüfeklerinin şarjörlerini de bu standarda göre üretmeye başlamıştır böylece NATO üyesi olan ülkelerde kullanılan örneğin 5.56 x 45 mm NATO bir silah farklı modelde olan diğer silahın da şarjörüyle çalışabilecek ve askerlere büyük avantaj sağlamış olacaktır.

Mütedavil Mermiler
.50 BMG


.50BMG veya 12.7x99mm NATO: BMG Browning Machin Gun'ın baş harflerinin bir araya getirlerek oluşturulan ve fişeğin standart özelliklerini beyan eden ekdir. bu fişek 1910'larda ABDnin hava saldırılarına karşı, 30-30 Springfieldin yetersiz kalması ve hafif uçaksavarlarda kullanılmak üzere bir kalibreyr ihtiyaç duymasından dolayı Winchester tarafından Jhon Browningin tasarladığı efsanevi M2 Browning makinalı tüfeğinde kullanılmak üzere tasarlanmış bir fişektir. .50BMG günümüzde bu fişek makinalı tüfekler ve anti-materyal keskin nşancı tüfeklerinde başarısını kanıtlamış ve kullanılmaktadır. bu kaibreyi kullanan en ünlü silahlar M2 Browning ve Barrett M82 olsa da bir çok makinalı ve anti-materyal keskin nişancı tüfeği bu kalibreyi kullanmaktadır. Bu kalibreyle donatılmış keskin nişancı tüfekleri çok uzak mesafelerde etkili olsalar da çok ağır ve çok maliyetli olmalarından dolayı ayrıca yavaş olmalarından dolayı anti-personel olarak kullanımları ekonomik ve stratejik değildir ancak bazı stratejik materyallerin tahribinde oldukça başarılılar. bu başarı bazı polis departmanlarının(örn. New York ve Pitsburg) bazı özel operasyonlarda bu kalibreyi şüphelilerin araçlarının motorunu durdurmaya yaracayak kadar geniş bir yelpazeye yayılmıştır.
7.62x39 mm
7.62x39mm tüfek mermisi, SSCB tarafından II. Dünya Savaşı sırasında tasarlanmış, savaştan kısa süre sonra üretimine başlanan bu mühimmata uyumlu AK-47 ile özdeşleşmiştir.
Bu mermiler ilk önce SKS ve RPD gibi silahlarda kullanılmıştır.Sonra AK-47'lerde kullanılmaya başladıktan sonra çok ünlü bir mühimmat olmuştur.
Uzun dönem SSCB ve eski Doğu Bloğu ülkeleri tarafından kullanılan bu mermi, Vietnam Savaşı sırasında NATO'nun M16'sında kullanılan 5.56 x 45 mm mühimmatına karşılık SSCB'nin 5.45x39 mm mühimmatı ile değişmiştir.
Günümüzde 7.62x39 mm, AK-47'nin ticari başarısı sayesinde Dünya çapında en çok üretilen ve kullanılan mermi çeşitlerinden biridir.
5.56x45mm NATO
NATO standartı mermi yarıçapı. 7.62 mm'lik mermilerin büyük olması ve geri tepmesinin daha yüksek olması nedeniyle 5.56 mm'lik mermilere geçildi. Bu merminin ortaya çıkmasının diğer amaçları; düşmanı öldürmeden yaralı bir şekilde bırakmak ve düşman askerilinin yaralı ile ilgilenirken zaman kaybetmesini sağlamak , 7.62den daha küçük olması sebebi ile daha fazla merminin askerler tarafından taşınmasını sağlamaktır.kısaca bir askerin normal koşullarda taşıyabileceği {{7.62x51mm NATO]]nun iki katı kadar 5.56x7.56 NATO taşıyabilir ayrıca verdiği zararın da avantajı çok daha üstün sayılabilir. söz konusu cümlelerden de anlaşılabileceği gibi bu kalibre tam anamöıyla bir piyade tüfeğinin ideal kalibre özelliklerini taşımakta ve üstünlüğü viyetnam savaşı ve sonrası kanıtlanmış durumdadır. günümüzde üretilen yeni piyade tüfeklerinin çoğu bu kalibre ile üretilmekteler ancak serviste olan bir çok anti-personel keskin nişancı tüfeği, daha kesin sonuçlar güttüğü ve daha uzak mesafelerde tam etki oluşturması gerektiği için küçük ve hafif olan bu kalibre yerine 7.62x51mm NATO kalibresiyle donatılmış durumdadır.
7.62x51mm NATO
7.62x51mm NATO mermisi: ikinci dünya savaşından sonra özellikle savaşın getirdiği hızlı silah değişim ve gelişmesinin ürünü olarak üretilen tam/yarı-otomatik silahlarda kullanılmak üzere 30-06 SpringField kalibresinin kovanının uzun olmasından dolayı yarattığı tutukluğun giderilememesinden dolayı yeni bir kalibreye ihtiyaç duyulmasından dolayı oluşturulan kalibredir. ilk olarak sportif amaçlarla kullanılan .308 Winchester kalibresi geliştirildi ve ardından iki sene sonra onun askeri versiyonu olan ve çok az bir farkı olan 7.62x51mm tanıtıldı. bu kalibre ABD'de ilk olarak M14'te kullanıldı ve başarısını kanıtladı ancak kısa süre sonra ortaya çıkan 5.56x45mm kalibresi piyade tüfeklerinde bu kalibreye üstünlüğünü kanıtlayıp bu kalibreyi solladı ancak o tarihten günümüze söz konusu 7.62x51mm kalibresi keskin nişancı tüfekleri ve makinalı tüfeklerde üstünlüğünü ısbatlamış ve yüksek miktarlarda üretimine devam edilmektedir. Türkiyenin değişim çabasında olsa da halen ana ordu silahı olan G-3 bu kalibreyi kullanmaktadır. diğer bu kalibredeki silahlardan ise keskin nişancı tüfeği olarak; PSG-1, M110 SASS ve M24 SWS, Piyade tüfeği olarak; HK417, FN SCAR, Makinalı tüfek olarak M240 makineli tüfek, M1919 Browning machine gun(ın 7.62x51mm NATO versiyonu) ve FN MAG ve tabi bunlara ilaveten bir çok silah daha sayılabilir. Genel olarak piyade tüfekleri ele alındığında yeni disayn HK417 gibi silahlar sadece güçlü bir kalibreye ihtiyaç duyulup 5.56x45mm NATO yetersiz kaldığı yerlerde kullanıldığını görebiliyoruz ancak makinalı tüfek ve keskin nişancı tüfeği gibi mutlak güce gerek duylduğu yerlerde ve acı bir gerçek olarak "yaralamak değil öldürmek" gerekliliğinin %100 olduğu yerlerde bu kalibrenin üstünlüğü tartışılmazdır. SSCB yapımı silahlarda bu sorun baştan biraz farklı ve zamanının gerekçelerine göre farklı çözülmüştür. Sovyet yapımı silahlarda 7.62 kalibresi iki fişek ile tasarlanmış ve kullanıma girmiştir. AK-47 gibi piyade tüfekleri ve benzeri sovyet piyade tüfekleri 7.62x39mm ile donatılmış Dragunov SVD gibi keskin nişancı tüfekleri ve makineli tüfekler ise 7.62x54mm kalibresinde disayn edilmiştir.
.308 Winchester ile söz konusu kalibrenin çok küçük bir farkı bulunmasından dolayı özellikle .308 winchester kalibre yivli av tüfekleri bu kalibreyi de ateşleyebeilirler ancak bir miktar performans kaybı yaşarlar.


7.92x57mm Mauser

7.92x57mm mühimmat, Alman Gewehr-Prüfungskommission (G.P.K.) (Tüfek Test Komisyonu) tarafından Gewehr 1888 için tasarlanmıştır.Daha sonra Mauser tüfeklerinde de kullanılmıştır.Alman Ordusu 1888 yılında M/88 7.92x57mm I (I harfi Infanterie "Piyade") adında kullanmaya başlamıştır.M/88 mühimmatı, 1905 yılında 7.92x57mm IS (IS harfleri 'Infanterie, Spitz' 'Piyade, Sivri') olarak geliştirilmiştir.8x57mm IS(C.I.P.) ve 8x57mm JS - 8 mm Mauser gibi ABD'de geliştirilmiş modelleri de vardır.Aslında 8 mm Mauser gibi bir mermi ile ne Almanların ne de Mauser firmasının bir ilişkisi vardır.Bu isim Almanya dışındaki ülkelerde bu mühimmatın Mauser tüfekleri ile tanınmasından dolayıdır.

Geçmiş


İlk tasarım M/88 7.92x57mm I, Gewehr 1888 tüfekleri ile kullanılmaya başlanmıştır.Bu mühimmat tabanca mermisi gibi yuvarlak uca sahipti.1905 yılında sivri uçlu 7.92x57mm IS ile bilinen görümüne ulaştı.Bu mühimmat Gewehr 1888, Gewehr 98, Mauser Kar 98k ve makineli tüfeklerde kullanıldı.
Askeri Kullanım
İki Dünya Savaşında da Almanya'nın en önemli mühimmatı oldu.Almanya NATO'ya üye olana kadar bu mühimmatı kullandı.Çin, Mısır ve Güney Afrikadaki Alman sömürgeleri çeşitli tüfekler ile bu mühimmatı kullanmıştır.Osmanlı İmparatorluğu'da Gewehr 1888, Gewehr 98 çeşitli Alman tüfeklerinin hepsini bu mühimmatla kullandı.Osmanlı İmparatorluğu üretimi olan fişeklerin arkalarında Arapça harfler vardır.Günümüzde özellikle ABD'de sivil koleksiyonerlerin elinde Osmanlı İmparatorluğu üretimi bu mühimmatlar saklanmaktadır.Türkiye'de NATO'ya üye olana kadar Osmanlı İmparatorluğu'ndan kalan tüfekleri bu mühimmat ile kullanmıştır.
Yugoslavya lisanlı MG42 kopyası olan SARAC M53 ve kendi yapımı Zastava M76 keskin nişancı tüfeğinde bu mühimmatı kullanmıştır..308 Winchester


.308 Winchester, 30-06 SpringField fişeğinin yerini almak için .300 savage kalibresinden geliştirilmiş bir mermidir. Vuruş gücü ve menzil olarak 30-06 Springfielde benzer ancak kovan boyu kısaltılmıştır. 30-06 SpringField fişeğinin uzun olması nedeniyle yeni nesil otomatik silahlarda tutukluk yaptığı görülmüştür. İlk olarak 1952 senesinde Winchester için özellikle ticari ve sportif/av amaçlı geliştirilmiş fişeğin başarısının ardından 2 sene sonra NATO bünyesinde 308 winchesterın üzerinden NATO'da yaygın olarak kullanılan 7.62x51mm NATO geliştirilmiştir. bu iki mermi birbirinden sade 0.2mm çap farkı gösterip çok küçük kovan yapısı farkına sahipler. Çekirdek çapı 7.82mm(0.308 inç) dir. 30-06 SpringField mermisinin 63mm olan kovan boyu 51mm'ye indirilmiş; kovan hacim kapasitesinde fazla azalma olmaması için kovan çapı yaklaşık 1mm kadar genişletilmiştir. Yani kovan hacmi fazla değişmeme şartıyla boyu kısaltılmış olan fişek görünüm olarak 30-06 Springfield fişeğinden daha kısa ve şişman bir yapıya sahiptir. Winchester o dönemde üretimde olan(ve hala üretimi devam eden) Winchester Model 70'de 308 winchester kalibresini kullanmış ve başarılı modelinin başarısını katlamıştır. bu silah vietnam savaşı döneminde ABD birliklerince keskin nişancı tüfeği olarak kullnılsa da başarısını daha çok Polis özel birliklerinin keskin nişancı tüfeği ve ayrıca çok başarılı bir av silahı olarak göstermiştir. daha önce de belirtildiği gibi .308 winchester askeri kullanımdan ziyade sivil kullanım için üretilen bir kalibredir. ancak onun çok az farklı olan modeli 7.62x51mm NATO, NATO] ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bir kalibredir ve G3'ten tut bir çok keskin nişancı tüfeğine kadar yaygın bir kalibre olarak kullanılmaktadır. sivil kullanıma açık olan .308 winchester kalibre yivli av tüfekleri 7.62x51mm NATOyu kullanabilseler de silah performansı bu tip kullanımda ciddi olarak düşmekte ancak bir tehlike arz etmemektedir.

30-06 SpringField


30-06Springfield 1906'da ABD'de tasarlanan ve 7.62x51mm NATO (ve dolayısıyla 5.56x45mm NATO)'dan önce ABD birlikleri tarafından beğeniyle kullanılan bir kalibre çeşidiydi. metrik karşılığı 7.62x63mm'dir. bu fişek efsanevi ikinci dünya savaşı tüfekleri olan M1903 Springfield, Browning Automatic Rifle(BAR), M1919 Browning Machine Gun ve M1 Garand gibi tüfeklerin kalibresini oluşturmaktaydı. 30 mermi çekirdeğinin çapını (0.30 inç = 7.62mm) ve 06 fişeğin tasarlandığı dönemde yürürlükte olan bazı fişek adlandırma metodlarına göre tasarım tarihi olan 1906'nın 06'sından oluşmaktadır. Bu Fişeğin yapısı uzun olmasından dolayı özellikle ikinci dünya savaşından sonra yapılan otomatik silahlarda tutukluk yapıyordu ve bundan dolayı yeni kalibre olan 7.62x51 mm NATO ile değiştirildi. 30-06springfield'in askeri anlamda kullanımının son örneği viyetnam savaşında yaşanmış oldu. Günümüzde bu kalibre halen populer bir av tüfeği kalibresini oluşturmaktadır ve farklı ağırlıklarda ve yapılarda mermi çekirdeği ile (ve ticari olarak Wildcat lakaplı kalibre olarak) üretilip satılmaktadır. ancak genelde avcılar tarafından da kalibre 30-06SPR olarak bilinir. Türkiyede satılan yivli av tüfeklerinde sınırlı sayıda olsa da CZ 550lerin 30-06SPR kalibreleri ithal edilmektedir ancak nadir de olsa piyasada faklı markaların da 30-06SPR kalibresini bulmak mümkündür.

9x19mm Parabellum


Parabellum, hafif silahlar için üretilen 9x19mm'lik ve kullanılan tabanca mermisi ise ayrıca budur. Bütün bu özellikleriyle birlikte ses hızını büyük bir farkla aşabilen bir mermidir.
9mm mermisinin yapılış nedeni ise: Alman askeri birlikleri, 1898 yılında yaptığı 7.65x21mm Parabellum mermi fişeğini tabancalarda kullanmak için yapmıştı. Bu mermi yeterince güçlü olmasına rağmen, tabancalarda daha güçlü bir etki yaratabilen, geri tepmesi az olan bir mermi daha yapmak istediler. Bunun üzerine 1901 yılında bu mermi fişeği geliştirilmeye başlandı ve 1902 yılında efsanevi 9x19mm Parabellum mermi fişeği yapıldı.

.45 ACP


.45 ACP (11.43x23mm)(ACP, Automatic Colt Pistol) John Browning tarafından 1904 yılında tasarlanmış, test edilmiş ve ilk olarak kendi ürettiği Colt M1911 tabancası ile Amerikan Ordusunda kullanılmıştır.Si vis pacem, para bellum!

Barışı arıyorsan, savaşa hazırlan!


Türkçe yazım kuralları:

http://www.bilalnet.biz/showthread.php?p=5071#post5071

Genel forum kuralları:

http://www.bilalnet.biz/showthread.php?t=3549
  Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 13 Mayıs 2011, 03:05   #2
FeC!
Kültür-Sanat mod.
FeC! Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: 09 Mayıs 2011
Üye Bilgileri / Aç
FeC! isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Lightbulb

.50 AE


.50 AE: AE "Action Express" ibaresinin başharflerinden ouşmuş bir kısaltmadır. Bu kalibre 1988'de özellikle Desert Eagle tabancasında kullanılmak üzere Evan Whildin of Action Arms tarafından .44 Magnum kalibresi geliştirilip güçlendirilerek üretilmiştir. bu kalibreyle üretilen Desert Eaglelar çok güçlüler ancak güçleriyle beraber sert bir geri tepmeye sahipler. ancak Desert Eagle gibi sivil kullanıcılar için tasarlanmış ve hiç bir ordu veya polis teşkilatında kullanılmayan bir tabanca için ciddi bir üne sahip olmuş ve özellikle filmler ve oyunlar vasıtasıyla dillere düşmüştür. Desert Eagleın genel yapsı böyle olsa da bu kalibreyle üretilen Desert Eaglelar düşük isabet oranı ve kısa bir etkili menzile sahipler ancak yakın mesafeden ciddi bir yaralanmaya ve hasara neden olmakta ayrıca ateş edilmesiyle ortaya çıkan kurşun patlama sesi hiç bir tabancada olmayacak kadar fazla ve ürkütücü niteliktedir ve bu da bu kalibreyi avcılar ve nefsi müdafa gibi bir nedenden dolayı silah bulunduran kişilere hitap etmesine neden olmuştur.ABD yasaları gereği bir tabancanın maksimum çapı ½ inç olabileceği için bundan daha büyük bir çap ile üretilememiştir. anlatıldığı gibi çapın aslında sadece büyüklüğünden dolayı piyasa çekiciliği önplanda ve fazla kullanışlı bir kalibre değildir.

.357 Magnum


.357 Magnum, 1934 yılında Elmer Keith ve Phillip Sharpe tarafından tasarlanmış ve Smith & Wesson şirketi tarafından üretilmiş mermi türü.
Magnum fişeğinin hem barut miktarı arttırılmış hem de barutu oluşturan nitroselüloza nitrogliserin eklenip çift bazlı bir karışım elde edilerek barut kuvvetlendirilmiştir. ABD'de polis fişeği olarak kabul görmüştür. 357 Magnum merminin kalibresi, 38 cal. toplu tabanca fişeğinin kalibresi ile aynıdır. Farklı olarak daha güçlü ve daha uzundur. Bu yüzden 38 cal. toplu tabancaların fişek yataklarına sığmaz. Ama 357'lik bir magnum ile hem 357'lik magnum hem de 38'lik fişek atılabilir. Kendisiyle aynı çaptaki fişeklerden çok güçlü olduğu için sadece magnum modeli tabancalarda kullanılır. Çekirdek ağırlığı 11.53gr, ilk hızı 436m/s'dir.Kaynak:http://tr.wikipedia.org

Ayrıca bakınız:

http://www.paganx.org/mermilerin-yapisi.html

http://www.paganx.org/yara-balistigi...urma-gucu.html


Si vis pacem, para bellum!

Barışı arıyorsan, savaşa hazırlan!


Türkçe yazım kuralları:

http://www.bilalnet.biz/showthread.php?p=5071#post5071

Genel forum kuralları:

http://www.bilalnet.biz/showthread.php?t=3549
  Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 13 Mayıs 2011, 11:48   #3
KIZIL_TiLKi
Kalıcı Üye
KIZIL_TiLKi Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: 24 Nisan 2011
Üye Bilgileri / Aç
Konum: Şehr-i stanbul
KIZIL_TiLKi isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Standart

Elleriye sağlık babo Çok hoş bilgi olmuş Başka bilgilerde bekliyoruz


" Gerçekçi Ol İmkânsızı İste "
Che Guevara

" Adam Ol canımı Ye "
Dayım
  Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 13 Mayıs 2011, 12:44   #4
FeC!
Kültür-Sanat mod.
FeC! Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: 09 Mayıs 2011
Üye Bilgileri / Aç
FeC! isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Standart

Alıntı:
KIZIL_TiLKi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Elleriye sağlık babo Çok hoş bilgi olmuş Başka bilgilerde bekliyoruz
Teşekkürler.Gece 2.30 gibi bitti sanırım.Bu arada: lütfen nokta kullanalım... :)


Si vis pacem, para bellum!

Barışı arıyorsan, savaşa hazırlan!


Türkçe yazım kuralları:

http://www.bilalnet.biz/showthread.php?p=5071#post5071

Genel forum kuralları:

http://www.bilalnet.biz/showthread.php?t=3549
  Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 13 Mayıs 2011, 21:57   #5
shadowtiger
Kurucu
shadowtiger Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: 08 Temmuz 2013
Üye Bilgileri / Aç
shadowtiger isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Standart

Elene sağlık.Emeğe saygı.Süper paylaşım olmuş.Devamını bekliyoruz. :)


“Güvendiğiniz dağlara kar yağdığında, en güzel çare, dağ ile karı baş başa bırakmaktır. Gün gelip kar eridiğinde dağ yolunuzu gözleyince en güzel cevap; başka bir dağdan selam göndermektir…”
MEVLANA
  Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 13 Mayıs 2011, 22:43   #6
FeC!
Kültür-Sanat mod.
FeC! Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: 09 Mayıs 2011
Üye Bilgileri / Aç
FeC! isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Standart

Bir kaç çeşit mermi tipi kaldı.Onlarıda bu gece hazırlarım...


Si vis pacem, para bellum!

Barışı arıyorsan, savaşa hazırlan!


Türkçe yazım kuralları:

http://www.bilalnet.biz/showthread.php?p=5071#post5071

Genel forum kuralları:

http://www.bilalnet.biz/showthread.php?t=3549
  Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 14 Mayıs 2011, 01:10   #7
FeC!
Kültür-Sanat mod.
FeC! Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: 09 Mayıs 2011
Üye Bilgileri / Aç
FeC! isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Lightbulb

.270 Winchester
.270 Winchester 1923'te Winchester Repeating Arms Company tarafından 30-06 Springfield üzerinden ilk olarak Winchester model 54'te kullanılmak üzere geliştirildi. metrik sistemde bu mermiye 6.8x65mm denebilse de tüm dünyada .270 olarak anılır. kalibrenin tasarlandığı ilk günden itibaren güttüğü ana amaç av maksatlı bir kalibre olmuş ve avcılar tarafından beğeniyle karşılanmıştır. Fişek üretiminde genellikle firmalar tarafından avcıların geniş beğenisine ve amaçlarına karşı üretim gerçekleşmiş ve 00, 110, 130, 140, 150 ve 160 grainlik ve nadiren 180grainlik mermi çekirdekleriyle üretilmiştir ancak avcılar en çok 130 ve 150grainlik mermi çekirdeklerini beğenip kullanmışlardır. Mermi çekirdeklerinin ağırlıklar olduğu gibi şekilleri de ticari olarak farklı üretilip farklı koşullarda farklı avlarda kullanılmak üzere avcıların ve atıcıların beğenisine sunulmuştur.[1] Fişek 4000J civarında enerjiye sahiptir. Türkiye piyasasında fazla olmasa da yivli tüfeklerde .270winchester kalibresini bulmak mümkündür ancak türkiyede avcılar tarafından MKE'nin daha çok ithal ettiği 300 winchester magnum ve .308 Winchester kullanılmaktadır..17 HMR


.17 Hornady Magnum Rimfire genelde .17 HMR olarak bilinir. bu mermi yapısı 2004'te amerikan Hornady tarafından düşük kurşun düşüşlü ve .22LRnin eksiklerini kapatacak yeni bir kenardan ateşlemeli sisteme ihtiyaç duyulmasından dolayı daha eski ve çok da başarılı olmayan ve .22LR baz alınarak geliştirilmiş olan 4.5mmlik kalibre .17HM2nin aksine .22 WMR kalibresi baz alınarak geliştirilmiştir. Mermiyi geliştirmek için basitçe düşündüğümüzde yaptıkları tek değişiklik .22 WMRnin mermi çekirdeğinin takıldığı yeri boyun haline dönüştürerek .22(5.5mm)'lik mermi çekirdeğinin yerine .17(4.5mm)'lik mermi çekirdeğini yerleşitrebilmeye olanak tanımaları olmuştur. zaten kurşunların ikisi yan yana kıyaslandığında boyut açısından bir fark saptanmamaktadır.[1] .17 HMR .22LR ile kıyaslandığında daha pahalı bir kurşun karşımıza çıkmaktadır. ayrıca .22LRye olan üstünlüklerini de saymamız gerekirse daha hızlı seyir 775 m/s(2550 fps) gibi bir rakam karşımıza çıkmaktadır. bu seyir hızı daha hafif (genellikle 17grain(1.1gr)'lik mermi çekirdeği) ile birleştiğinde daha düşük bir mermi düşüş şeması karşımıza çıkmaktadır. kalibre .22LR'den sonra gerçek anlamda başarı elde etmiş ve kendi fan kitlesini oluşturmuş ilk Rimfire kalibresi olma özelliğini taşımaktadır ve bir çok eleştirmene göre .22LR'den balistik açıdan daha başarılı bir mermi çeşididir. Anlatıldığı gibi bu kalibrenin maliyeti ve fiyatı [[.22LR]}'den daha fazla ancak piyade tüfeklerinin sivil kopyalarında .22LR kadar olmasa da yine de boy göstermeye başlamış durumda. bu modellerin kolleksiyoncuları ve sevenleri özellikle bu modelleri evde el yapımı olarak üretenlerin görüşüne göre özellikle makinalı tüfeklerde ve seri atış yapabilen modellerde bu kalibre .22LR'den daha iyi bir performans sergilemektedir.Kalibre sadece sivil kullanım için üretilmiş olup askeri kullanımı yoktur..22LR


.22 LR (.22 Long Rifle , 22 cal. , 22 kalibre) olarak adlandırılmakta ve kısaca .22LR olarak bilinmektedir. Metrik karşılığı 5.6x15mm’dir. .22 kalibre ilk olarak 1857 yılında amerikan Smith&Wesson firması tarafından "Smit&Wesson .22" fişeği olarak tasarlanmış olup daha sonra 1887'de J. Stevens Arms & Tool Company tarafından .22 Long fişeğinin kovanı ve .22 Extra Longın mermi çekirdeğinin kombinasyonu ile üretilmiştir ve Yüz yıldan fazladır bu kalibre, tabancanın yanı sıra revolver, yivli tüfek ve hatta av tüfeklerinde dahi kullanılmaktadır. .22LR Kenardan ateşlemeli sistem (Rimfire) özelliğine sahip olması ve çok küçük bir kalibre olması nedeniyle maliyeti çok düşüktür

Fişek 1887 yılında J. Stevens Arms & Tool Company tarafından .22Long’a ait kovan ile .22Extra Long’a ait 40grain merminin birleştirilmesiyle geliştirilmiştir. Dünyanın en popüler kalibresi olarak bilinmekte ve yüz yıla aşkındır halen üretimde kalan ve 2002 yılında Amerikan Hornady tarafından geliştirilen .17 HMR piyasaya çıkana kadar rakibi yok denebilirdi .Bu fişeğin .22 Short, .22 Long ve .22 Extra Long varyasyonları da üretilmektedir.

Bu Kalibrenin en önemli tercih edilme nedeni maliyetinin düşük olmasıdır. Dünyada en çok kullanıaln tabanca kalibrelerinden olan 9x19mm Parabellum ile kıyaslandığında 5te birlik maliyeti göze çarpmaktadır ki bu kıyaslama tüfek mermileriyle kıyaslandığında çok daha büyük farklar ortaya çıkacaktır.
• En düşük tepme.
• Düşük ses.
Bu nedenlerle .22LR mermiler sportif atışlar, atış talimleri, zararlı hayvanların kontrolü(Pest control) gibi hedefler için kullanım açısından idealdir ve yüksek miktarlarda tüketilmektedir. Bu kalibrenin bir diğer kullanım alanı da model silahlardadır. Örneğin ABD gibi bir çok ülkede M16, M4 carbine, G-36 ve HK 416 gibi ünlü piyade tüfekleri ve MP5 gibi ünlü makinalı tabancaların bir çoğu hemen daima yarı otomatik sivil kullanıma açık versiyonları bu kalibreyle üretilip satılmaktadır. (1986'dan beri ABD'de sivil kullanım amaçlı tam otomatik silah üretimi yasaktır vesadece o dönemden önce piyasaya çıkan silahlar siviller arasında el değiştirebilmektedir. söz konusu silahların yarı-otomatik versiyonları sivil satışa açık olsa da bu kalibreyle üretilen modeller hem çok daha ucuz hem de çok daha kolay bulunabilmektedirler ayrıca mühimmatının da çok çok daha ucuz olması en büyük avantajlarından sayılmaktadır. ayrıca üretilen bu silahlar bire bir orijinal silaha benzemekte ve bir çoğu orijinal üreticinin lisansı altında farklı firmalar tarafından üretilmektedirler.
Geri tepmesinin az olması (Küçük kovan, küçük mermi ve az baruttan dolayı) atış talimine yeni başlayanlara büyük avantajlar sunmaktadır. Böylelikle atıcı daha kolay ve kademeli olarak nokta atışı için vaz geçilmez bir gereklilik olan geri tepmeye karşı koyup kontrol etmeyi kavrayabilir. Keskin nişancı eğitiminde bu kalibre ile yapılan hatalar bariz olarak görülebilmekte ve düzeltilebilmektedir. Ayrıca enerjisinin düşük olması nedeniyle poligon atışlarında poligona verdiği zarar tabancaya kıyasla daha düşüktür ve kolaylıkla aynı yapıya sahip ancak daha uzun bir poligonda atış yapılabilir. Bu özellikler nedeniyle bazı poligonlarda daha güçlü tüfek kalibreleriyle atış yasaklanmıştır.(ancak Türkiye poligonlarında tüfek ile atış yasaktır ve sadece tabanca ile atışa izin vardır) Tüm bu anlatılanlara bakıldığında bazı tabancaların .22LR kalibreye sahip yedek namluyla beraber üretilme nedeni anlaşılmaktadır. Bu tip tabancalar özellikle silah bulundurma yasalarının yasakçı ve sıkı olduğu ülkeler için üretilmektedir ve yedek namlu Ruhsata işlenerek bulundurulabilir. Gerektiğinde silah temizlemek için söküldüğü gibi sökülür ve namlu değiştirilir 22LR şarjörü takılır ve çok daha düşük maliyetli poligon atışı için kullanılabilir. Ayrıca bahsedildiği gibi bir çok ülke bu kalibrede üretilen tüfekler için ayrıcalık tanımaktadır. örneğin bazı ülkelerde bu tüfeklerle kullanılan az desibeldeki susturucuların dahi bulundurulmasına izin vermektedir. günümüzde pek çok ünlü silah üreticisi sivil kullanım için ürettiği av tüfeklerinin .22LR kalibresini de üretmektedir.22LR'nin savaşlarda kullanılma geçmişi pek parlak olmasa da ikinci dünya savaşında çok etkili bir rol oynamış sayılabilir. zira o dönemde susturucu teknolojisiyle daha yeni yeni tanışıldığı için yapılan susturucuların ses kesme oranları çok da yüksek değildi. ayrıca aynı teknolojiyle daha fazla genleşme odasına sahip susturucu üretmek, susturucunun ağırlığına ilaveten yeni bir problem daha doğurmaktaydı. üretilen susturucuların içindeki bölümler yani gaz genleşme odaları büyük fişeklerin iç basıncına dayanamıyor ve patlıyordu. böyle bir ortamda .22LR çok ideal bir seçenek olacaktı zira ürettiği basınç .45 ACP'ye kıyasla çok daha düşüktü ve kendi sesi de zaten düşüktü. William Joseph "Wild Bill" Donovan .22LR kalibre kendinden susturuculu High Standard HDM tabancayı bizzat Franklin D. Roosevelte tanıtmıştı. o dönemde 30dB'e kadar sesi baskılayan bir model daha icat edilmemişti.Rosvelt mektup yazarken General Donovan'ın 10 kurşu ateşlediği halde Rosveltin bunu farkedememesi onu çok şaşırtmıitı. işte bu sebepten dolayı ikinci dünya savaşı sırasında 22LR komando birliklerinin tartışılmaz ve vaz geçilmez susturucu takılabilen silah kalibresi olmuştur.
Dünyada yıllık .22LR fişek üretim miktarının 2.5 milyar adet olduğu tahmin edilmektedir.
Türkiye piyasasını ele aldığımızda bahsedilen tüm avantajlar yıllık 200 mermi sınırlamasından dolayı silinmekte ve bu nedenle çok tercih edilmemektedir. zira bu fişekler tüm düşük maliyetlerinin yanında kenardan ateşlemeli sistem(Rimfire)e sahip olmalarından dolayı tekrar doldurma olanağı da sunmamaktalar.

Mermi çekirdeğinin ağırlığına ve yapısına göre çıkış hızı:330m/sn ile 530m/sn arasında değişmektedir. Enerjisi ise 104-204 Joule arasındadır.
.22LR’nin etkili mesafesi ansiklopedilerde 140m olarak gösterilmektedir. Bu mesafeden sonra oluşan düşüşü atıcının pratik olarak hesaplayabilmesi mümkün değildir. Ancak bu mesafe tüfeğin tipi ve modeline göre değişmektedir.
Fişeğin atış hassasiyeti de oldukça iyidir.91 metreye sıfırlandığında .22LR 40-grain fişeğin 46 metredeki yükseltisi 69mm ve 140 metredeki düşüsü ise 270mm gibi bir rakamda olmaktadır.
.22LR daha güçlü kalibreler kadar olmasa da oldukça tehlikelidir.370 metrede dahi hızı 150m/sn olmakta ve canlılara ciddi yaralar verebilmektedir. Fişeğin balistik menzili 2,400 metre civarındadır. Ancak 22 LR kalibresi bir çok ülkede farklı bir kategoride sınıflandırılmakta ve av ruhsatı verilmemektedir. (genel anlamda bir çok ülkede 6mm’nin altındaki çaplara av ruhsatı verilmemektedir. Zira bu kalibrelerle yapılan avlarda çoğu zaman hayati organlara alınan direk atışlar dışında hayvan yaralanmakta ve kaçtığı yerde ölmekte veya acı çekmektedir.)
.22LR mermileri kurşundur ve genelde bakır gibi kayıcı metalle kaplıdır.(Full Metal Jacket) İnce bakır kaplama, merminin namlu içi sürtünmesini azalttığından, süratini artırır ve namlu aşınımını azaltmaktadır. Merminin kurşununun uzun dönemde oksitlenmesine de engel olur. Uzun süre bekleyen fişeklerde kurşun oksitlenmesi oluşup çapın hafif de olsa genişlemesine yol açacağından fişeğin fişek yatağına girmesini dahi engelleyebilse de genellikle namlu içinde yiv-set ile olan sürtünmesinin artmasına bağlı performans düşüşüne neden olur.Diğer Mermiler

0.44 Smith & Wesson Rus Modeli Mermi


Rus ordusuna satılan toplu yabancaların mermi yatakları, farklı boyutlarda üretilen bu mermi modeline göre tasarlanmıştı.

0.455 inç Webley


Diğer modellerden çok faha güçlü olan bu mermi, Webley'in ilk dumansız barutlu fişeğiydi.8 mm Nambu


1909 yılında Japon polis memurlarının kullandığı Nambu tabancası için tasarlanan güçlü bir mermi.0.45'LİK Springfield


Springfield için tasarlanmışolan bu fişek yaklaşık 4.5 gram barut ve 26 gram mermi çekirdeğine sahiptir.0.45 inç Martini Henry


Martini Henry'nin fişeklerinde yaklaşık 5.5 gram karabaryt kullanılmaktaydı.Mermi çekirdeği ise yaklaşık 31 gramdı.Spencer mermi


Bu mermi, Amerikan İç Savaşı'nda çıkan Spencer marka karabina için kullanılan karabarutlu ve çevreden ateşlemeli bir mermidir.Kaynak: http://tr.wikipedia.org/
Dr. Chris McNab'ın Silah adlı kitabı.


Si vis pacem, para bellum!

Barışı arıyorsan, savaşa hazırlan!


Türkçe yazım kuralları:

http://www.bilalnet.biz/showthread.php?p=5071#post5071

Genel forum kuralları:

http://www.bilalnet.biz/showthread.php?t=3549
  Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 14 Mayıs 2011, 19:04   #8
shadowtiger
Kurucu
shadowtiger Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: 08 Temmuz 2013
Üye Bilgileri / Aç
shadowtiger isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Standart

:D Aradaki yorumları silsem de bir bütün gibi görünse nasıl olur?


“Güvendiğiniz dağlara kar yağdığında, en güzel çare, dağ ile karı baş başa bırakmaktır. Gün gelip kar eridiğinde dağ yolunuzu gözleyince en güzel cevap; başka bir dağdan selam göndermektir…”
MEVLANA
  Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 15 Mayıs 2011, 00:01   #9
FeC!
Kültür-Sanat mod.
FeC! Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: 09 Mayıs 2011
Üye Bilgileri / Aç
FeC! isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Standart

Olabilir...Ama mesaj sahiplerinin de fikri alınmalı diye düşünüyorum...


Si vis pacem, para bellum!

Barışı arıyorsan, savaşa hazırlan!


Türkçe yazım kuralları:

http://www.bilalnet.biz/showthread.php?p=5071#post5071

Genel forum kuralları:

http://www.bilalnet.biz/showthread.php?t=3549
  Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 15 Mayıs 2011, 12:43   #10
shadowtiger
Kurucu
shadowtiger Nickli Üyenin Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: 08 Temmuz 2013
Üye Bilgileri / Aç
shadowtiger isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Standart

Evet aslında onlara yönelik bir soruydu ama kimseden cevap yok. :S :D Yinde de bir cevap gelen kadar dursun bakalım.
İkinci paylaşımın da süper olmuş eline sağlık.


“Güvendiğiniz dağlara kar yağdığında, en güzel çare, dağ ile karı baş başa bırakmaktır. Gün gelip kar eridiğinde dağ yolunuzu gözleyince en güzel cevap; başka bir dağdan selam göndermektir…”
MEVLANA

Konu FeC! tarafından (15 Mayıs 2011 Saat 17:08 ) değiştirilmiştir. Sebep: Yazım kurallarına uyunuz!
  Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
CevaplaCevapla

Etiketler
mermiler

Seçenekler Arama
Stil


-------